Zdrowa żywność - zobacz na Ceneo.pl

środa, 2 stycznia 2019

Witaminy (minerały) w tabletkach

Witaminy (minerały) w tabletkach


Autor: Iza Salamon


Każdy żywy organizm charakteryzuje się tym, że zachodzą w nim ciągłe procesy przemiany materii, których podtrzymywanie wymaga ciągłego dostarczania składników pokarmowych, czyli pożywienia.


Pożywienie stanowi zatem źródło energii, która jest niezbędna do pracy mięśni. Pożywienie jest również materiałem budulcowym tkanek oraz źródłem tak zwanych regulatorów.

Wraz z pożywieniem dostarczamy organizmowi białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne oraz wodę. Niedobory witamin czy składników mineralnych należy więc koniecznie uzupełniać, by nie doprowadzić do osłabienia organizmu i innych schorzeń związanych z brakiem tych składników. Witaminy i minerały w tabletkach to jeden ze sposobów, by zapewnić naszemu organizmowi prawidłową pracę.

Dlaczego niezbędne są składniki pokarmowe?

Wśród składników pokarmowych wyróżnić można białka, tłuszcze, węglowodany.

Białka stanowią główny element tkanek odpornościowych, barwnika krwi, enzymów, hormonów. Ponadto służą do wytwarzania płynów ustrojowych, trawiennych fermentów. Biorą również udział w innych procesach, które warunkują życie. Dlatego też koniecznością jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka.

Węglowodany (cukry)występują głównie w produktach pochodzenia roślinnego. Do węglowodanów zalicza się błonnik, którego najwięcej jest w otrębach pszennych, razowym chlebie, warzywach, owocach. Błonnik stanowi substancję niestrawną. Dzięki temu wykorzystywany jest jako „balast” ułatwiający normalne funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Ma duże znaczenie w profilaktyce niektórych schorzeń, takich jak: cukrzyca, miażdżyca i otyłość.

Tłuszcze należą do składników o najwyższej wartości energetycznej, bowiem 1 gram tłuszczu to 9 kcal. Tłuszcze stanowią więc doskonałe źródło energii.

Jaka jest rola witamin?

Witaminy spełniają funkcję regulatorów różnych procesów życiowych ustroju. Każda z witamin odgrywa znaczącą rolę, dlatego też nie należy zapominać o jakiejkolwiek z nich.

Witamina B6 bierze udział w wielu reakcjach chemicznych, zwłaszcza w metabolizmie tłuszczów i białek. Witamina B6 pomaga osobom w wieku dojrzewania w leczeniu trądziku oraz łojotoku. Witaminę tę podaje się także osobom, które nie mogą zeszczupleć, pomimo stosowania kuracji odchudzającej.

Witamina D zapobiega zniekształcaniu kośćca. Jej niedobór jest nie tylko przyczyną nieatrakcyjnej budowy ciała, ale również może powodować kalectwo i mniejszą wydolność fizyczną.

Witamina C zapobiega szkorbutowi. Wielu naukowców twierdzi, że witamina ta usuwa nadmiar cholesterolu, a także normalizuje jego metabolizm. A więc brak witaminy C w organizmie może powodować zawał serca, zwłaszcza, gdy jednocześnie w brakuje nam wapnia i magnezu. Ponadto brak witaminy C powoduje bóle w kościach i stawach.

Biotyna, czyli witamina H stanowi czynnik umożliwiający zachowanie skóry w prawidłowym stanie. Brakowi tej witaminy towarzyszy bladość skóry, bóle mięśni, zmienione czucie skórne. Jej niedobory mogą objawiać się również poprzez łojotok, spadek łaknienia oraz nudności.

Rola składników mineralnych

Dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu nieodzowne jest również zapewnienie odpowiedniej ilości składników mineralnych. Ponieważ organizm człowieka nie ma możliwości produkcji tych składników, ważne jest zapewnienie dostarczenia minerałów poprzez pożywienie.

Składniki mineralne dzieli się na makroelementy oraz mikroelementy, zwane także pierwiastkami śladowymi.

Wapń stanowi podstawowy komponent kośćca, jak również reguluje krzepliwość krwi. Przyswajanie tego składnika powinno odbywać się w obecności witaminy D. Czynnikiem obniżającym wykorzystanie wapnia produktów roślinnych jest kwas szczawiowy. Dlatego też szpinak czy szczaw powinny być spożywane w towarzystwie mleka lub innych produktów mlecznych.

Żelazo w połączeniu z białkiem, wchodzi w skład hemoglobiny (czerwony barwnik krwi) i mioglobiny (barwnik mięśni). Niedobór żelaza w pożywieniu może stać się przyczyną anemii. Ponadto znaczne braki tego pierwiastka u kobiet w ciąży może powodować opóźniony rozwój umysłowy ich dzieci. Niedostateczna ilość żelaza jest również przyczyną zaburzeń gastrycznych – wzdęć, zaparć, nudności.

Magnez aktywizuje wiele enzymów oraz wpływa na mechanizm termoregulacji i procesy syntezy białek. Ma wpływ na wzrost, przemianę materii, działanie systemu nerwowego. Niski poziom magnezu może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto niedobór tego pierwiastka może powodować zdenerwowanie, lęki, zmęczenie oraz bezsenność.

Witaminy i minerały w tabletkach – dobre rozwiązanie?

Oczywistą sprawą jest to, że nasz organizm każdego dnia powinien dostawać odpowiednią porcję białek, lipidów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. W innym wypadku nastąpi zaburzenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Niedobory witamin i składników mineralnych można w łatwy sposób uzupełnić. Dobrym rozwiązaniem okazały się suplementy diety, zawierające niezbędne witaminy i minerały. Dzięki nim skutecznie uzupełnimy witaminowe braki.


iza.salamon

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz