Zdrowa żywność - zobacz na Ceneo.pl

poniedziałek, 23 marca 2020

O jakich zaleceniach dietetyka należy pamiętać w pierwszych fazach rozwoju cukrzycy?

O jakich zaleceniach dietetyka należy pamiętać w pierwszych fazach rozwoju cukrzycy?


Autor: Monika Dywijska


Bez względu na to czy stan cukrzycy jest na tyle zaawansowany, że konieczne jest przyjmowanie insuliny, czy też lekarz nie zalecił jeszcze tego środka przeciwdziałającego postępowi choroby, jednym z najważniejszych zadań pacjenta jest utrzymanie właściwego stężenia cukru we krwi.


Cel ten można osiągnąć na kilka sposobów. W leczeniu chorego ogromne znaczenie ma przede wszystkim właściwa dieta. Jakie zalecenia mają kluczowe znaczenie wówczas, gdy choroba nie weszła jeszcze w zaawansowane stadium, a przyjmowanie insuliny nie jest jeszcze konieczne?

Najważniejszym zaleceniem pozwalającym na osiąganie właściwego stężenia cukru we krwi jest utrzymywanie właściwej masy ciała. Moment, w którym podawanie insuliny nie jest jeszcze konieczne warto więc wykorzystać na pozbycie się nadwagi lub otyłości. Warto w tym miejscu podkreślić, że każdy chory na cukrzycę powinien przestrzegać diety odchudzającej dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Współpraca z dietetykiem jest więc zdecydowanie bardziej skuteczna i o wiele bezpieczniejsza niż stosowanie kolejnych diet pojawiających się w prasie poradnikowej.

Wskazane jest również przestrzeganie nie tylko stałej liczby posiłków, ale również regularnych pór ich przyjmowania. Tu najlepszy efekt przynosi dieta składająca się z pięciu posiłków spożywanych w co najmniej pięciogodzinnych odstępach czasu. Cukrzycy powinni pamiętać, aby ostatni posiłek został zjedzony przynajmniej cztery godziny przed snem. Oczywiście, zalecenie to jest aktualne również w odniesieniu do osób, które nie zmagają się z cukrzycą, choroba sprawia jednak, że jego znaczenie jeszcze wzrasta.
Znakiem rozpoznawczym produktów, które powinny zajmować najważniejsze miejsce w diecie cukrzyków jest niski indeks glikemiczny. Wielu producentów żywności stosuje już odpowiednie oznaczenia, jeśli jednak brakuje nam ważnych z naszego punktu widzenia informacji, warto zwrócić uwagę na stopień przetworzenia produktu, nad którego kupnem właśnie się zastanawiamy. Im wskaźnik jest niższy, tym bardziej wskazane jest spożycie produktu.

Warto pamiętać i o tym, że cukrzyca wymusza na chorych zmniejszenie spożycia produktów, które w innych wypadkach zalecane są przez dietetyków. Jest to najczęściej kojarzone z zakazem spożywania słodyczy. Niemal równie niebezpieczne potrafią być także owoce.


Więcej przydatnych informacji znajdziesz na blogu http://slodziak.eu

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz