Takiego biegu wydarzeń jednak nie było kiedy po II wojnie św. sushi przywędrowało do Stanów Zjednoczonych. Przyzwyczajeni do zupełnie innego jedzenia, Amerykanie nie od razu patrzyli przychylnie na smakołyki z Japonii.
Sytuacja zmieniła się w chwili gdy tradycyjne sushi uległo małym „obróbkom”, dodano majonez, awokado oraz ogórek. Gwiazdy z Hollywood szybko pokochały sushi jako danie na niezwykle ważne spotkania biznesowe i kolacje. Taki pogląd na temat sushi trwa po dziś dzień. Mało mamy takich dań, które są tak zdrowe jak sushi, ogrom witamin, składników odżywczych sprawiają, że jest polecane przez lekarzy, dietetyków oraz specjalistów do spraw żywności.
Sushi to przede wszystkim surowa ryba, ryż, owoce morza, warzywa i owoce, jak widzisz wszystko co zdrowe. Algi morskie są bogate w witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, K i PP, błonnik oraz żelazo, cynk, potas, jod, fosfor i aminokwasy tzw. egzogenne. Same ryby to bogactwo pełnowartościowego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Sushi to danie niestety bardzo smaczne ale i bardzo drogie, niestety na co dzień nie każdy może sobie na nie pozwolić. Istnieje zatem drugie wyjście sushi można przyrządzić samemu, w sklepach pojawiły się specjalne zestawy do przygotowywania sushi w warunkach domowych.
Modę na sushi nieprzerwanie podtrzymuje fakt, że nastąpiła prawdziwa fascynacja kulturą krajów Wschodnich, Zachód jako taki już staje się coraz mniej fascynujący znamy go prawie od podszewki, jest dostępny „na wyciągnięcie ręki”. Orientalne klimaty Japonii oraz Chin, ich kultura i tradycja to ciągle mało znane terytorium. A smaczku dodaje fakt, że przecież Japończycy należą do krajów w których średnia długość życia jest największa. A to przez stosowaną od wieków dietę bogatą w ryby oraz owoce morza...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz