Nadzieja w czosnku
Autor: Danuta Maria Roszkowska
Zapewne niewielu wie, że ojczyzną czosnku są stepy Azji Środkowej. Dopiero stamtąd zawędrował 5000 lat temu do Egiptu, potem do Grecji i Rzymu.
Wiadomo, że obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz cukru. A zawiera oprócz olejków eterycznych, witaminy B1 i C, także białka, cukry i mnóstwo substancji bakteriobójczych oraz związki siarki.
Jeden z nich - aliksyna oraz wanad, które w formie kompleksów w dużej ilości występują w czosnku, gdy były podawane doustnie zwierzętom działały dokładnie tak samo, jak leki tradycyjnie stosowane w leczeniu cukrzycy (w tym również insulina). Wyniki badań na zwierzętach wskazują, iż metoda ta jest skuteczna zarówno dla cukrzycy typu I oraz II.
Pomimo dynamicznego rozwoju medycyny i farmacji - w XXI wieku - nadal nie ma skutecznej metody leczenia chorób metabolicznych, w tym coraz powszechniej chorobą traktowaną obecnie jako globalna i cywilizacyjna.
Naukowcy japońscy z Kyoto Pharmaceutical University, Kyoto Medical Center oraz Suzuka University of Medical Science, których prace koordynował profesor Hiromu Sakurai, odkryli, iż kompleksy aliksyny oraz wanadu zawarte w czosnku spełniają cechy leku, który może stać się pierwszym doustnym lekiem zarówno dla osób chorych na cukrzycę typu I, jak i typu II.
W obu przypadkach cukrzycy, gdy doustnie podano kompleksy aliksyny oraz wanadu, poziom glukozy we krwi obniżał się znacząco.
Z eksperymentów wynika, iż obecność tych substancji powoduje w komórkach chorego na cukrzycę uruchomienie kaskad metabolicznych związanych z przemianą glukozy oraz następuje aktywacja wytwarzania enzymów, które ułatwiają komórkom jej wchłanianie.
Według naukowców, odkryta substancja ma szansę na polepszenie jakości życia milionów ludzi na całym świecie, dlatego też obecnie prowadzone są starania mające na celu jak najszybsze rozpoczęcie testów klinicznych.
www.cukrzycaazdrowie.pl - magazyn medyczny poświęcony cukrzycy
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz