Zdrowa żywność - zobacz na Ceneo.pl

wtorek, 21 września 2021

Jak hodować zioła w domu?

Zapewne od zawsze marzyłeś/aś o własnej hodowli ziół w ogródku. Hodowanie ziół w domu ma wiele zalet. Pierwszą, podstawową jest łatwy dostęp do ziół. Od czego zacząć hodowlę? Jak pielęgnować zioła?

Zakładamy hodowlę ziół. Początki.

 Hodowlę zacznij od jednej doniczki. Kup nasiona rośliny, która nie wymaga dużej dbałości i częstego podlewania. Wybranie rośliny łatwej w utrzymaniu, ale wybaczającej błędy pozwoli nam nauczyć się dyscypliny i obowiązkowości względem roślin.

 Przy hodowaniu ziół ważna jest cierpliwość i zdecydowanie. Zakładanie własnej hodowli ziół ma sens w momencie, jeżeli często potrzebujemy świeżych ziół do potraw różnego typu. Jeżeli są nam potrzebne jedynie raz na jakiś czas, kupujmy je w dobrej klasy sklepie spożywczym.

Wybór miejsca na hodowlę ziół.

 Miejsca na roślinę nie musi być dużo. Doniczkę możemy ustawić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, musimy jednak pamiętać, aby miejsca było wystarczająco, aby roślina mogła się rozwijać.

Gdzie kupować zioła do hodowli?

 Zaopatrując się w kolejne zioła do swojej hodowli musisz omijać supermarkety. Najlepsze są targi, rynki, sklepy ogrodnicze, kwiaciarnie.

 Sadzonki i nasiona najlepiej jest kupować w drugiej połowie maja. Wtedy zaczyna być ciepło, przymrozki roślinom nie grożą i mogą się one spokojnie rozwijać.

Jaką sadzonkę ziół do hodowli wybrać?

 Najładniej wyglądającą, bez uszkodzeń, przebarwień. Najlepiej jest spędzić w sadzonkach dużo czasu, poszukując tej idealnej. Ziema powinna być lekko wilgotna, czyli nie za mokra i ,nie za sucha. Wszelkie wypryski, ślady oprysków i szkodników również powinny wyeliminować daną sadzonkę.

Sadzenie ziół w hodowli.

 Proces sadzenia musimy wykonać dokładnie i starannie. Zaowocuje to w przyszłości piękną i zdrową rośliną. Przed sadzeniem roślin nie zapomnij o rozłożeniu dużej ilości gazet. Ziemia będzie rozsypywać się na wszystkie strony i dzięki temu unikniemy bałaganu. Przy obchodzeniu się z sadzonkami ziół ważna jest delikatność. Nie możemy uszkodzić rośliny w żadnym miejscu. Jeżeli uszkodzimy roślinę, będzie ona nadawać się jedynie do wyrzucenia.

 Pamiętaj, że rośliny w doniczce potrzebują dużej ilości miejsca, aby się rozrastać. Dane zioło potrzebuje odpowiedniej doniczki, aby móc się prawidłowo rozwijać. Nie zapominaj o tym.

Jak dbać o zioła w hodowli?

  • Przy zakupie sadzonek wypytaj sprzedawcę o ich charakterystykę i pielęgnację. Czy potrzebują dużo wody, Słońca, w jakim podłożu rosną najlepiej? Koniecznie zanotuj to wszystko. Każda roślina ma odmienne właściwości i w odmiennych warunkach prawidłowo się rozwija.
  • Podlewaj codziennie lub prawie codziennie. Staraj się dobierać optymalną ilość wody, aby nie przesuszyć i nie zalać rośliny. Zioła najlepiej jest podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Podlewanie w dzień może nie przynieść efektu ze względu na szybkie parowanie wody.
  • Używaj wyłącznie nawozów organicznych, bez dodatku sztucznych składników. Na każdym opakowaniu jest dokładna instrukcja, jak poprawie używać nawozu i w jakich odstępach czasu spryskiwać roślinę.
  • Zioła możesz sadzić osobno, każde w osobnej doniczce, lub wszystkie w jednej, ale długiej. Sadzenie ziół osobno ma wiele zalet : jeżeli jedna roślina obumrze, nie pociągnie za sobą innych tak, jakby to było w przypadku wielu ziół w jednej donicy. Ponadto roślinę w pojedynczej donicy łatwo jest przesadzić.
  • Bardzo ważne jest nasłonecznienie. Obserwuj jak roślina zachowuje się w różnym stopniu nasłonecznienia. Jeżeli roślina ucieka od Słońca – przestaw ją w cień, jeżeli ustawia listki ku Słońcu – przesuń ją na Słońce.
  • Nie zapominaj o pielęgnacji. Obrywaj tylko i wyłącznie uschnięte, pokiereszowane listki i łodygi. Od czasu do czasu przeglądaj całą roślinę.

Własna hodowla ziół – to proste!

 Założenie własnej hodowli ziół może na początku okazać się trudne. Z czasem, jak nabierzemy wprawy i wyczucia, pielęgnowanie ziół w zaciszu domowym stanie się naszą codzienną rutyną.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz