Możemy tutaj wyróżnić białka proste oraz białka złożone. Do białek prostych możemy zaliczyć albuminy, gluteliny, globuliny, protaminy, skleroproteiny, protaminy i histony. Jeśli chodzi o białka złożone, to możemy tutaj wskazać na nukleoproteidy, fosfoproteidy, lipoproteidy, chromoproteidy, glikoproteidy oraz metaloproteidy.
Białko i jego rodzaje
Każdy z tych rodzajów białek posiada określone właściwości fizyczne, każdy z nich znajduje się w określonych pokarmach, każdy z tych rodzajów białek odpowiada za nieco inne funkcje. Przykładowo możemy tutaj wskazać na albuminy, które są białkami rozpuszczalnymi w wodzie, obecnymi w jajach, w mleku, w ludzkiej krwi, w limfie, w nasionach roślin strączkowych, jak również w niektórych zbożach i w mięśniach kręgowców. Znając, więc konkretne działanie danego rodzaju białka i jednocześnie też posiadając wiedzę na temat tego, w jakich produktach się znajduje, możemy poczynić pewne kroki, aby zapewnić sobie odpowiednią podaż określonego rodzaju białka. Ten składnik pokarmowy, jakim jest białko można poddać bardzo różnym podziałom, aczkolwiek ten podstawowy na pewno jest również jednym z najważniejszych, najbardziej istotnych dla zachowania naszego zdrowia.
Podział
Można powiedzieć, że nie jest nam potrzebna wiedza na temat podziału białek, nie musimy znać nazw poszczególnych rodzajów białek, ale na pewno powinniśmy zadbać o to, aby białko powinno być obecne w diecie każdego z nas. Jest ono niezbędne dla podtrzymania różnych funkcji naszego organizmu, a jego niedobór jest związany z bardzo różnymi skutkami ubocznymi, z różnymi dolegliwościami, w tym również z tymi zagrażającymi naszemu zdrowiu. Powinniśmy także mieć świadomość tego, iż w naszej codziennej diecie powinno bezwzględnie znaleźć się białko pochodzenia zwierzęcego, pełnowartościowe białko zawierające aminokwasy egzogenne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz