Melisa jest rośliną wieloletnią, z rodziny wargowych, o wysokości ok 50-125 cm. Świeżo roztarta melisa wydziela przyjemny, cytrynowy zapach. Ma wzniesioną, czworokanciastą, rozgałęzioną łodygę, jest szara i miękko owłosiona. Ma sercowato-jajowate, pomarszczone, grubo karbowane, ogonkowe liście. Kwiaty są bladoróżowe lub białe. Kwitnie w lipcu i sierpniu. W Polsce uprawia się jąa w ogrodach, czasem można ją spotkać dziko rosnącą.
Melisa lekarska zawiera cytral, geraniol, cytronelal, linalol, mircen, garbniki, substancje gorzkie, witaminę C i inne związki. Stosuje się ją jako środek pobudzający apetyt, polepszający trawienie, jako środek wiatropędny, przeciwwymiotny u kobiet w ciąży oraz mlekopędny u kobiet karmiących piersią.
Zewnętrznie stosowana jest jako lek na reumatyzm oraz czyraki i owrzodzenia. Melisę stosuje się także jako środek uspokajający, przeciwskurczowy, nasercowy i przeciwbólowy. Herbata z melisy ma działanie napotne, polepsza przemianę materii oraz działa odświeżająco. Zamiast syntetycznych leków uspokajających można śmiało pić napar z melisy. Korzystnie wpływa da ludzi młodych, którzy się uczą lub pracują umysłowo. Melisa lekarska ma korzystny wpływ na ludzi znerwicowanych, mających problem z zasypianiem, pomaga w pozbyciu się lęków oraz poczucia zagrożenia. Hamuje także rozwój komórek nowotworowych. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, niszczy bakterie Gram +, Gram - oraz bakterie odporne na antybiotyki.
Melisa lekarska jest doskonałą rośliną miododajną. Wabiąc pszczoły, uspokaja je. Stosuje się ja w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym, do produkcji wódek i likierów.
Napar z melisy, który pomaga przy nerwicy
Zalej szklanką wrzącej wody 1 i 1/2 łyżki melisy. Przykryj i parz pod przykryciem przez 10 minut. Przecedź (krople z pokrywki dodaj do naparu).
Pij 1/2 szklanki ciepłego naparu 2-3 razy dziennie.
Napar z melisy, który pomaga na stres
Wymieszaj po łyżce:
melisy
chmielu
rumianku
kozłka lekarskiego
Zalej wrzącą wodą łyżkę stołowa ziół. Parz 15 minut pod przykryciem. Przecedź, dodaj łyżkę miodu.
Pij napar 2 razy dziennie przed jedzeniem po 1/2 szklanki.
Wypróbowane przepisy kulinarne. Ciekawe i smaczne potrawy. Zdjęcia potraw. Zdrowe odżywianie, zdrowa dieta, zdrowe jedzenie.
poniedziałek, 30 sierpnia 2021
Na co pomaga melisa?
Już w czasach starożytnych melisa była uprawiana przez Rzymian, Greków i Arabów. Później zaczęto ja uprawiać w Anglii, Włoszech, krajach europejskich oraz USA.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz